Obecnie piszę na: KobiecaStronaPrawa.pl
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. ten blog stał się miejscem archiwalnym.

Mario Puzo "Czwarty K" i mieszane uczucia w stosunku do twórczości autora

niedziela, 13 stycznia 2013

lubimyczytac.pl

autor: Mario Puzo
tytuł: Czwarty K
tytuł oryginału: The Fourth K
przekład: Andrzej Nowak, Barbara Sławomirska
wydawnictwo: Albatros
miejsce: Warszawa
rok: 2002
stron: 496
źródło: wypożyczona z biblioteki
Ostatnio dni upływają mi bardzo szybko. Zapewne ma to związek ze zbliżającą się sesją...

Jednak i to nie powstrzymało mnie przed zapoznaniem się z kolejną z lektur Mario Puzo. Autora, który stał się moim wręcz "guru" literackim odkąd przeczytałam "Ojca chrzestnego", książkę, która dla mnie znajduje się na najwyższej pozycji razem z innymi klasykami literatury (zaraz obok Orwella czy Zafona). Co ciekawe, ma naprawdę niesamowitą adaptację filmową, co jest niestety rzadkością;)

Żałuję jednak bardzo, że jedynie część jego dorobku mogę postawić na tak wysokiej pozycji. Miałam bowiem okazję sięgnąć także po Rodzinę Borgiów, którą uznaję za tą, którą warto przeczytać (o rodzinach mafijnych pisze doskonale) ale i po Sycylijczyka czy Głupcy umierają - w stosunku do których taką optymistką już nie jestem. Czytało się je nawet ciekawie, ale zdarzały się i nużące fragmenty.

Podobne odczucia mam także w stosunku i do lektury Czwarty K. Na okładce zachęta: Bestseller sensacyjno-polityczny autora Ojca chrzestnego i Rodziny Borgiów. A jednak w praktyce wspólny nie oznacza zbliżonej "jakości" dzieł. Krótko skomentowałam lekturę tutaj i sama nie wiem, co tak do końca o niej myśleć. 

1 komentarz:

  1. u mnie też, lada dzień sesja a zaczęłam czytać sagę o czarnoksiężniku :P

    OdpowiedzUsuń

Cześć,
cieszę się, że chcesz zostawić po sobie ślad na moim blogu. Pamiętaj jednak, że komentarze na mojej stronie obsługuje Disqus. Dzięki niemu, jeżeli odpowiem na Twój komentarz zostaniesz powiadomiony e-mailowo :)
Pozdrawiam
Ania