Obecnie piszę na: KobiecaStronaPrawa.pl
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. ten blog stał się miejscem archiwalnym.

J.K. Rowling: Harry Potter i więzień Azkabanu

czwartek, 18 lipca 2013

lubimyczytac.pl
autor: J. K. Rowling
tytuł: Harry Potter i Więzień Azkabanu
tytuł oryginału: Harry Potter and the prisoner of the Azkaban
przekład: Andrzej Polkowski
wydawnictwo: Media Rodzina
miejsce: Poznań
rok: 2001
stron: 460
źródło: wypożyczona z biblioteki
W przypadku tej części już na początku powiem, że należy to jednych z moich ulubionych. Jest w niej już coś bardziej wymagającego, a i problemy jakie porusza są bardziej rozbudowane - w końcu Harry kończy już 13 lat. 

Ten rok zapowiadał się dla Harry'ego bardzo przyjemnie: udało mu się wydostać z komórki książki, by w spokoju odrobić zadane prace, a od przyjaciół otrzymał po raz pierwszy życzenia urodzinowe (poprzednio wszystkie listy zniknęły w rękach Zgredka). Jedynym problemem staje się zgoda na wypady do pobliskiej wioski, którą musi podpisać ktoś z opiekunów. Jednak młodemu czarodziejowi udaje się porozumieć z wujem. Harry musi jedynie utrzymać nerwy na wodzy przy znienawidzonej kobiecie, którą każą mu nazywać mianem ciotki. Niestety rozmowa wymyka się spod kontroli i Harry przerażony wizją procesu za użycie czarów przez niepełnoletniego (poprzednio otrzymał już upomnienie) ucieka od Dursley'ów. Okazuje się jednak, że na Pokątnej już ktoś na niego czeka, wszyscy traktują go bardzo miło i wszystko wskazuje na to, że ma z tym coś wspólnego ucieczka seryjnego mordercy Syriusza Blacka. Kim jest ten człowiek? I dlaczego chce dotrzeć do Hogwartu?

W trzeciej odsłonie przygód Harry'ego Pottera zauważyć można drobną zmianę świata przedstawionego. Wprawdzie nadal młodzi czarodzieje chodzą na zajęcia, uczą się różnych dziedzin magii, kłócą się pomiędzy sobą. Jednak autorka posuwa się dalej. Znajdziemy tutaj walkę o życie dla jednego z podopiecznych (nie chodzi o człowieka) Hagrida, odkrycie części przeszłości Harry'ego, walkę z czasem i to jak można nim manipulować, profesora, którego nikt nie szanuje. Problemy tutaj poruszane uderzają w delikatne struny. Warto zwrócić także uwagę, iż jest to ostatnia z cieńszych części serii. Pozostałe są już dość grube i jeszcze bardziej skomplikowane pod względem treści, tak jak i czytelnicy dorastający wraz z kolejnymi książkami.

6 komentarzy:

 1. moja ulubiona część :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że obecnie króluje tutaj Harry Potter. ;) I super, bo to świetne książki, co jakiś czas lubię do nich powracać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wakacje to czas kiedy mogę spokojnie po niego sięgnąć, chociaż już mija urok jaki miał dla mnie początkowo

   Usuń
 3. Planuję ponownie do nich wrócić, trzeci lub czwarty raz i zacznę właśnie od trzeciej :) Uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tą część widziałam chyba, ale nie czytałam żadnej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pamiętam, że kiedy będąc dzieckiem widziałam ją po raz pierwszy przestraszyłam się dementorów z filmu ;)

   Usuń

Cześć,
cieszę się, że chcesz zostawić po sobie ślad na moim blogu. Pamiętaj jednak, że komentarze na mojej stronie obsługuje Disqus. Dzięki niemu, jeżeli odpowiem na Twój komentarz zostaniesz powiadomiony e-mailowo :)
Pozdrawiam
Ania