Obecnie piszę na: KobiecaStronaPrawa.pl
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. ten blog stał się miejscem archiwalnym.

Lucy Maud Montgomery: Wymarzony dom Ani

wtorek, 23 lipca 2013

lucy maud Montgomery, literatura dziecięca
lubimyczytac.pl
autor: Lucy Maud Montgomery
tytuł: Wymarzony dom Ani
tytuł oryginału: Anne's House of Dreams
przekład: Stefan Fedyński
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
miejsce:Warszawa
rok: 1999
stron: 240
źródło: wypożyczona z biblioteki
Po kontrowersyjnej części Ani z Szumiących Topoli, która podzieliła czytelników (wystarczy spojrzeć na recenzje zamieszczone tutaj) powróciła znana z Ani na Uniwersytecie Ania Shirley. Niestety na krótko, bo jedynie na kilka stron by już wkrótce odejść w niepamięć. A tak właściwie zamienić się w motyla u boku Gilberta, który odtąd nazywa się Ania Blythe. Być może to nadal ta sama uśmiechnięta rudowłosa trzpiotka która nie potrafi przejść obojętnie wokół krzywdy jaka dzieje się innym, ale czy na pewno?

Tutaj Ania pozostawia już za sobą mieszkanie z Marylą, Tadziem i Tosią. Razem z mężem w dniu ślubu wyjeżdżają do nowo wynajętego domu by tam rozpocząć wspólne życie. Gilbert jako lekarz ma pełne ręce pracy, a Ania poznaje sąsiadów i okolice cudownego wymarzonego domku. Na efekty nie trzeba długo czekać; w kapitanie Jimie i pannie Kornelii odnajduje bratnie dusze. Poznaje także uroczą i śliczną panią Moore, którą życie obciążyło bolesnym krzyżem w osobie męża. Nowi znajomi nie są w stanie zastąpić Ani nikogo z Avonlea jednak i tutaj stara się pomóc wszystkim wokół. Niestety tragedia nie ominęła i jej domu. Ania straciła pierwsze dziecko, wprawdzie z czasem uśmiech zagościł ponownie na jej twarzy, jednak jak pisze autorka:
Przyszedł nawet dzień, kiedy znowu śmiała się z uwag panny Kornelii. Był jednak w tym śmiechu odcień jakiś, którego nie słyszało się dawniej i który już na zawsze pozostał. /s. 125
Bo mała Ania już odeszła, a teraz pojawia się dojrzała pani Blythe, której życie ma zarówno wzloty jak i upadki.

Wymarzony dom Ani łączy lekkość pióra i szkic postaci z trzech pierwszych części, dzieli natomiast postać głównej bohaterki. Ania jest już mężatką, żoną, wkrótce także matką. Jej czas, spędzany z nowymi znajomi nie kończy się katastrofami, choć czasem bawi się w swatanie. Sąsiedzi są nadal dla niej ważni, jednak wie, iż teraz to ona jest panią domu i nie wypada się zachowywać jak kiedyś. Lucy Maud Montgomery stworzyła obraz małżeństwa i przyjaźni dla dzieci. Pokazała, że bywają dni pogodne jak i pochmurniejsze, jednak małżonkowie zawsze muszą stać za sobą murem nawet jeśli osobiście mają różne zdania. Natomiast powierzonych tajemnic się nie zdradza, nawet mężowi. I za to pokochałam ten cykl. To nie tylko przyjemne czytadełka na leniwe popołudnia, ale i wskazówki moralne jak należy postępować: nie przeszkadzać człowiekowi, który płacze w samotności; nie rezygnować z miłości; dbać o poślubionego małżonka; godzić się z wolą nieba.

To może przedpotopowa rzeczywistość, ale zasady jakimi wtedy się kierowano nie powinny iść tak łatwo w niepamięć. A może powinny zostać spisane?

Książkę przeczytałam w ramach wyzwań:
Czytamy Anię
Recenzje poszczególnych części:

4 komentarze:

 1. Muszę koniecznie przeczytać! Kiedyś uwielbiałam przygody Ani, więc myślę, że książka by mi się spodobała :) Livresland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś chciałam czytać całą serię, ale zrezygnowałam, sama nie wiem dlaczego:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że sama najbardziej lubię pierwszą część. Ale braki zawsze można nadrobić :)

   Usuń

Cześć,
cieszę się, że chcesz zostawić po sobie ślad na moim blogu. Pamiętaj jednak, że komentarze na mojej stronie obsługuje Disqus. Dzięki niemu, jeżeli odpowiem na Twój komentarz zostaniesz powiadomiony e-mailowo :)
Pozdrawiam
Ania