Obecnie piszę na: KobiecaStronaPrawa.pl
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. ten blog stał się miejscem archiwalnym.

[bajkowa niedziela] 5 ulubionych bajek Disneya sprzed 2000 r.

niedziela, 16 sierpnia 2015

W to niedzielne popołudnie ode mnie 5 ulubionych bajek z Walt Disney Pictures, wyprodukowanych przed 2000 r. ,w których poza wątkami miłosnymi, możemy znaleźć wartości, które warto przekazywać już najmłodszym widzom.

Bajkowa niedziela, to nowa akcja, w ramach której co tydzień będę podrzucała moich bajkowych ulubieńców. Kilka szkiców tematów już jest, ale zawsze jestem otwarta na Wasze propozycje. Jeżeli macie ochotę dołączyć do akcji bądź skorzystać z zaproponowanego tematu, albo dorzucić Twój, jestem otwarta na propozycje!


Na anianotuje od dłuższego czasu niedzielę zajmowały blogowe projekty. Długo były to dyskusje z książką w tle, które na razie oddały swoje miejsce nowej akcji, a więc bajkowej niedzieli. Cykl w założeniu wakacyjny (a przypominam, że moje studenckie wakacje trwają jeszcze przez wrzesień), a w praktyce to się okaże na jak długo będzie trwał.

#1 Mulan

Opowieść o Mulan, która postanawia w przebraniu chłopca walczyć o honor Chin po raz pierwszy wyemitowana została w 1998 r. Nie pamiętam czy oglądałam ją jako dziecko, ale teraz zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Pokochałam ją za siłę i upór Mulan, która wbrew zwyczajom, zakazującym kobietom mieszania się w "męskie sprawy". Za siłę w realizowaniu marzeń i zrehabilitowanie się w oczach ojca. Bajka wydana była jeszcze, kiedy ruch feministyczny nie krzyczał tak głośno jak dzisiaj. A jednak Mulan pokazała, że należy robić to, co się kocha bez względu na to, co mówią o tym inni i można przenosić góry jeżeli jest się dostatecznie zmotywowanym.

#2 Pocahontas

Ona ma ducha swojej matki. Pędzi gdzie poniesie ją wiatr. Piękna i nieokiełznana, które domem jest otaczająca przyroda, a braćmi rodzina i natura. Pocahontas, której plakat przez długo wisiał w moim dziecięcym pokoju, a ja nie mogłam oderwać od niej oczu. Zakochana w niebieskookim blondynie (idealny mężczyzna, dla każdej dziewczynki), który przyjechał aby ich skolonizować,  pragnęła żyć nie tak jak przewidział to jej ojciec. Niepokorna, pragnęła więcej niż inne kobiety w wiosce, ukazała, iż miłość, odwaga i zrozumienie są najważniejsze, a język miłości pokona barierę narodowości, rasy i wiary.

#3 Dawno temu w trawie

To jednak z tych bajek, która choć nie należy do najpopularniejszych to niesie ze sobą dużo pozytywnej energii oraz dużą dawkę dobrego humoru. Zresztą co innego może się wydarzyć, kiedy na pomoc mrówkom przychodzi trupa cyrkowa (?) i decyduje się zbyt szybko nie ujawniać swojej prawdziwej profesji.

#4 Toy Story

Historia o tym jak przez zazdrość łatwo jest skrzywdzić niewinną osobę, a niełatwo naprawić poczynione szkody to przykład dobrej szkoły dla każdego młodego widza. Pogoń za zaginionym nowym kolegą zabawką i wszelkie perypetie Chudego i jego ekipy bawią bez względu na upływ czasu. 

Bajka podobnie jak Dawno temu w trawie znalazła się w zestawieniu, bo choć wyprodukowana przez Pixar to powstała we współpracy z Disneyem.

#5 Król Lew

To opowieść, która pojawia się w prawie każdym zestawieniu ulubionych klasycznych bajek Disneya. I choćbym nie wiem jak się zastanawiała, musi pojawić się i tutaj. Uwielbiam je za piosenki, w tym słynne Hakuna matata i wartości/ stałe prawdy o jakich mówi, jak szacunek do tych, którymi się włada czy niegodziwość ludzi potrafiących manipulować nawet dziećmi. Simba pokazuje, że do zrobienia tego jednego właściwego kroku potrzebny jest nam ktoś obok, kto w odpowiednim momencie zasugeruje albo po prostu popchnie we właściwym kierunku.

Pozornie zwyczajna opowieść o miłości do najbliższych i walki z samym sobą, za każdym razem budzi silne emocje. I nawet po latach łza się w oku zakręci, kiedy Mustafa umiera... A pewne zdania są aktualne, bez względu na mijający czas, jak: Odwaga Simba, to nie jest narażanie się bez potrzeby.

Fakt, powyżej są głównie wszem i wobec znane klasyki, ale każda z nich ma w sobie "to coś". Za tydzień kolejna odsłona akcji i kolejna 5 ulubionych bajek Disneya po 2000 r. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć,
cieszę się, że chcesz zostawić po sobie ślad na moim blogu. Pamiętaj jednak, że komentarze na mojej stronie obsługuje Disqus. Dzięki niemu, jeżeli odpowiem na Twój komentarz zostaniesz powiadomiony e-mailowo :)
Pozdrawiam
Ania