Obecnie piszę na: KobiecaStronaPrawa.pl
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. ten blog stał się miejscem archiwalnym.

Jak wygląda życie w akademiku? - poradnik dla początkujących

środa, 2 września 2015

Jak wygląda życie w akademiku. Poradnik dla początkujących Właśnie zaczynam czwarty rok studiów. Rok mieszkałam we wrocławskiej XX-latce (inaczej: Dwudziestolatce), dwa lata w Kredce. Przewinęłam się przez 6-7 pokojów i miałam ponad 16 współlokatorek w pokojach/modułach. Dziś podzielę się z informacjami o tym: jak dostać się do akademika, jak jest wyposażony, jakie ma wady i zalety i jakie mam opinie o akademikach na Uniwersytecie Wrocławskim. Zresztą, spójrzcie poniżej!
Pamiętam, jak przed pierwszym rokiem sama obawiałam się jak to jest. Nie znałam innych studentów, nie byłam przekonana co i jak. Szukałam na forach i grupach szczątkowych informacji by choć trochę oswoić się przed mieszkaniem w akademiku. No bo przecież: tam imprezy, % - a gdzie nauka? Mimo wszystko zaryzykowałam i nie żałuję. Chcę jednak pomóc wszystkim nowym żakom, dlatego przedstawiam uporządkowane i przejrzyste

Akademikowe know-how

Uprzedzam jednak, że dotyczyć on będzie (w szczegółach) akademików z Uniwersytetu Wrocławskiego, a w szczególności Dwudziestolatki i Kredki. Jeżeli chcesz poznać ogólne informacje albo będziesz studiował właśnie na UWrze to trafiłeś idealnie!

#1 Co to jest akademik? Co to jest dom studencki?

Tak, może pytanie wydawać się banalne, ale odpowiedź na nie pozwoli zrozumieć dlaczego panują tam takie, a nie inne warunki :) No więc, zacznijmy od tego, że przybytek ten nosi nazwę dom studencki,  a akademik to jedynie nazwa potoczna; przypomina mi się tutaj scena z Kogel Mogel (KLIK). Jest to obiekt mieszkalny przeznaczony dla studentów w czasie studiów wyższych i jest on pod nadzorem uczelni. A na marginesie, potoczna nazwa akademik związana jest z pierwszym domem studenckim, nazwanym właśnie Akademikiem na warszawskiej politechnice.

Kluczowe jest tutaj pod nadzorem, ale o tym w dalszej części, a tymczasem...

#2 Jakie są akademiki na Uniwersytecie Wrocławskim?

Wybierać możesz spośród 5 koedukacyjnych akademików (no ok, wybór jest nieco pozorny, bo w rzeczywistości we wniosku podajesz 3 wybrane, a przydzielają Ci jeden z nich i nie zawsze ten, który podałeś jako pierwszy na liście wyboru, ale raczej się to udaje). Jest: Słowianka (pl. Grunwaldzki 26) i Parawanowiec (pl. Grunwaldzki 28), XX-latka (ul. Piastowska 1) oraz Kredka (ul. Grunwaldzka 69) i Ołówek (pl. Grunwaldzki 30). Wszystkie rozmieszczone są obok siebie, w pobliżu Ronda Reagana, Pasażu Grunwaldzkiego i Grunwald Center.

Co to oznacza? Wiele dobrego dla studentów wydziałów i instytutów: Chemii, Biotechnologii, Informatyki, Dziennikarstwa i Komunikacji Wizerunkowej, Matematyki, którzy na wydział będą mogli swobodnie chodzić pieszo. Do Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii, Historii (mieszczących się na rynku) spokojnie dojadą tramwajem (9, 17; 2,4,10). Pomiędzy dworcem pkp/pks a akademikami także znajdziecie bezpośrednie tramwaje. Lokalizacja akademików jest naprawdę dobra.

A i na przeciwko Kredki/Ołówka jest Carrefour, Żabka, Mc Donald. W pobliżu XX-latki Biedronka, Pizza Hut i całkiem sporo małych sklepików.

Moja przygoda z akademikiem wyglądała tak, że o ile Kredka i Ołówek są charakterystyczne:
po lewej Kredka, po prawej Ołówek
to z Dwudziestolatką nie jest tak łatwo. Znalezienie jej zajęło mi i tacie całkiem sporo czasu - kto by pomyślał, że blok na całą ulicę to akademik?
W lewym dolnym rogu widzisz fragment Ronda Reagana.
#3 Jak dostać się do akademika/ Jakie warunki musisz spełnić? 

Docelowo akademiki przeznaczane są dla:
- studentów z zagranicy (program Erasmus+) i z innych uczelni (MOST);
- osoby o niskich dochodach;
- osoby mieszkające poza Wrocławiem na terenie Polski.

Tak więc szanse wzrastają wraz z niskim dochodem netto na osobę w rodzinie oraz odległością miejsca zamieszkania od Wrocławia. Kiedy ja składałam swój pierwszy wniosek dane te wpisywaliśmy sami (bez przynoszenia dokumentów potwierdzających dochody - wystarczy już milion papierków do stypendium socjalnego), podobnie odległość miejsca studiów. Wiem, że część potraktowała to jako szansę na oszustwo (uniwerek zastrzegł sobie, że może losowo weryfikować dane),

ale... spójrzmy
#4 Ile kosztuje mieszkanie w akademiku?

Prawda jest taka, że akademiki nie są tanie. Cennik na ten rok na UWr wygląda tak:
uni.wroc.pl
I co roku cena ta sukcesywnie wzrasta. Jeżeli ktoś potrafi dobrze szukać pokoju/miejsca w pokoju do wynajęcia może znaleźć go w podobnej cenie, albo dorzucić kilkadziesiąt monet i wybrać coś na wolnym rynku, O tym jednak czy akademik czy stancja/mieszkanie decydują drobiazgi, czyli wady i zalety, które znajdą się w następnej notce - miało być tutaj, ale post i tak rozrósł się do bardzo dużych rozmiarów. Pamiętaj, że ocena w tym zakresie jest subiektywna, i to co dla mnie będzie zaletą, możesz ocenić jako wadę i na odwrót.

O co chodzi z 8%? W akademikach UWr mogą studiować studenci i innych uczelni. Jeżeli nasza uczelnia ma podpisane z nią porozumienie to płacisz tyle co na grafice, jeżeli nie, to plus 8%. W ubiegłym roku wyższe opłaty mieli m.in studenci Wyższej Szkoły Bankowej.

#5 Kiedy i jak płacimy za akademik

Uniwersytet wie, że my studenci zazwyczaj czekamy na stypendium socjalne, więc za akademik możemy płacić do 25 dnia każdego miesiąca (akurat po otrzymaniu przelewu ze stypendium). Od ubiegłego roku istniała możliwość wpłat bezgotówkowych, a od października zdecydowanie polecam wpłaty przelewem. Dlaczego?

Cyfryzacja i elektronizacja usług na UWrze niesie za sobą pewne konsekwencje. Dzięki systemowi USOS od I roku administracji nie miałam indeksu, a tym samym nie biegałam po wpisy. Możliwość wpłat bezgotówkowych chyba też się sprawdziła, bo od 2015/2016 wpłata w kasie akademika będzie wiązała się z opłata w wysokości 10 zł. Ja wybieram zdecydowanie przelew i zostawiam te 10 monet w portfelu ;)

#6 W jakich terminach można się zapisywać do akademików?

[uwaga!] Jeżeli jesteś studentem kierunków II stopnia i III stopnia stacjonarnych lub wieczorowych możesz składać wniosek o akademik w dniach 12-18 września b.r.

Instrukcja + info ze strony uniwersytetu (KLIK)

Niestety, dla pozostałych jest już za późno na zapisy przed październikiem, ale... tak informacyjnie:

Jeżeli już mieszkasz/mieszkałeś w akademiku to w czerwcu ( w tym toku było to między 12-16/06) wypełniasz wniosek online o tym, że chcesz dalej mieszkać w akademikach. Podajesz czy chcesz zachować pokój/zmienić, a może zmienić akademik. Możesz dodać propozycje współlokatorów, itd. W ten sposób zapewniasz sobie prolongatę miejsca.

Jako nowy mieszkaniec akademika musisz być czujny, bo termin na zapisy jest krótki i jest już w lipcu (17-28/07/2015). Tak więc, tuż po decyzji o przyjęciu powinieneś rejestrować się do domu studenckiego. Pamiętaj jednak, że warto próbować i później, bo wniosek zawsze złożyć można, a jak miejsce w akademiku zostanie to jest szansa, że zostaniesz jego mieszkańcem.

Według regulaminu, gdyby zostały miejsca, druga tura zapisów będzie pomiędzy 2-7/10/2015, a wyniki już 09/10/2015. Także nie wszystko jeszcze stracone


#7 Jak zrezygnować z akademika?

Od tego roku zmieniły się zasady i studenci, którzy po raz pierwszy mieszkają akademik musieli do 30 sierpnia wpłacić zadatek, który na szczęście pomniejszy opłatę za pierwszy miesiąc mieszkania. Brak wpłaty oznacza rezygnację z miejsca. Zapomniałeś? Zadzwoń do administracji akademika i zapytaj. Może jeżeli wpłacisz teraz, to nie będzie jeszcze za późno. W końcu każdemu zdarza się czasem o czymś zapomnieć, a studia pokazują, że terminy zazwyczaj nie są ostateczne. Choć warto ich dotrzymywać :)

Zadatek rządzi się jednak swoimi prawami. Wpłacisz, a nie chcesz mieszkać w akademiku? Trudno. Straciłeś 150 monet.

Ci, którzy już mieszkali w akademiku, zapłacić zadatku nie muszą. Wystarczy, że bez uprzedzenia, nie zakwaterują się do 4 października i w ten sposób tracą swoje uzyskane miejsce.


#8 Co znajdziemy w domach studenckich? 
Jak wyposażony jest pokój/moduł w akademiku?

Czas na część najważniejszą dla wielu studentów I roku. Zacznijmy od zarysu mieszkania w poszczególnych akademikach:

Kredka, Ołówek: moduły 3-4 osobowe z  dwoma pokojami, aneksem kuchennym, łazienką, korytarzem i balkonem
Pokoje
dostaniesz : zasłonki, jednoosobowe łóżko (w których można schować wiele rzeczy), jednodrzwiową bardzo wysoką szafę, stolik, krzesło, wiszącą półkę, bardzo wysoką zamykaną szafkę wiszącą - spokojnie zmieścisz tam swoje rzeczy, mówię z doświadczenia swojego :)
edit: dostajesz także pościel oraz poszewki i koc, które możesz raz w miesiącu w wyznaczonych dniach oddać do prania i odebrać już wyprane;
przywieź - nieoczywiste: wieszaki na ubrania do szafy, pudełka - szafki są duże i pomagają one uporządkować swoje rzeczy
opcjonalnie: żelazko, stojącą rozkładaną suszarkę do suszenia prania, router/switch (na 2 osoby jest gniazdo internetowe; wprawdzie jest wifi, ale interent "po kablu" i wifi z routera jest dużo szybsze!) - zawsze możesz podzielić się z innymi współlokatorami i każde przywiezie inny sprzęt :)

Aneks kuchenny
znajdziesz tam: zlew, 4 wiszące szafki, 4 stojące - akurat dla 4 osób; dwa palniki na prąd, stół, 4 krzesła, mała lodówka, kosz, szczotka i zmiotka z szufelką
przywieź: komplet naczyń i czajnik elektryczny,
opcjonalnie: mały piekarnik/mikrofalę

Łazienka
znajdziesz tam: prysznic z zasłonką, toaletę, umywalkę z lustrem, półkę ruchomą, wiaderko, miskę

Korytarzyk
znajdziesz tam: wieszaki na kurtki i szafkę na buty

Inne
darmowa pralnia (8 pralek) na zapisy, pokój nauki, siłownia i pokój telewizyjny dostępny dla wszystkich, zsyp na śmieci na klatce schodowej

Życie towarzyskie
Ze względu na brak przestrzeni między modułami często "sąsiedzi" nie znają siebie nawzajem. Mała integracja wewnątrz akademika. Duży komfort mieszkania.


Dwudziestolatka: moduł: dwa pokoje 1,2 lub 3 osobowe, łazienka i korytarz z lodówką w module; dwie kuchnie (w każdej pralka) na piętrze.

Pokoje umeblowane podobnie, choć mniejsze niż w Kredce. Poza tym wszystkie artykułu kuchenne trzeba trzymać w pokoju. Kuchnia jest bardzo dobrym miejscem na spotkania towarzyskie. na korytarzach są "wnęki", gdzie często odbywają się imprezy i turnieje we flanki. Poza tym kuchnia jest sprzątana we wszystkie dni robocze przez sprzątaczki. Mieszkając tam znałam praktycznie całe piętro. Ogólnodostępne siłownia i pokój nauki

Słowianka, Parawanowiec - nie mieszkałam, ale zdecydowanie różnią się łazienkami, które są także ogólnodostępne na piętrach.


#9 Portiernia
Klucz w akademiku jest jeden na pokój, ale i tak zostawiasz go wychodząc na portierni. Panie(lub panowie) sprawdzają na podstawie karty czy faktycznie mieszkasz i wydają Ci klucz. Gości możesz przyjmować od 6 do 23 (czasem udaje się przedłużyć do 1-2 nad ranem), inaczej płacą za nocleg. I.... Uwaga w zależności od akademika między 2-3  lub 3-4 akademik jest zamknięty. Nie wyjdziesz, ani nie wejdziesz. Koniec. Kropka. Znam jeden wyjątek, kiedy było zagrożeniem pożarem w Kredce w tym roku. Innych wyjątków brak - to ważne, kiedy wracasz np. zimą z domu czy imprezy...

Planowałam napisać jeszcze o zaletach i wadach akademika oraz obalić lub potwierdzić mity, ale post bardzo się rozrósł :) Dlatego napiszę o tym następnym razem, a tymczasem liczę, że zawarte informacje pomogą zainteresowanym studentom. Do zobaczenia w Kredce od października :)

Jeśli znasz jakieś mity o akademikach i chcesz sprawdzić ich prawdziwość, albo w tekście nie znalazłeś niezbędnych informacji daj znać w komentarzu (obsługuje je Disquss).

1 komentarz:

  1. Też będę w Kredce, ale ja ogółem pierwszy rok studiów, więc dużo się tu dowiedziałam. I czekam na więcej. :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć,
cieszę się, że chcesz zostawić po sobie ślad na moim blogu. Pamiętaj jednak, że komentarze na mojej stronie obsługuje Disqus. Dzięki niemu, jeżeli odpowiem na Twój komentarz zostaniesz powiadomiony e-mailowo :)
Pozdrawiam
Ania