Obecnie piszę na: KobiecaStronaPrawa.pl
Z dniem 15 kwietnia 2016 r. ten blog stał się miejscem archiwalnym.

Nie bądź Syzyfem - naucz się PRZESTAWAĆ | "Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać" P. Streep, A. Bernstein

niedziela, 6 marca 2016


Tam gdzie starożytni Grecy widzieli Syzyfa, Amerykanie widzą zadatki na potencjalnego bohatera [s.8]
Coś jest na rzeczy. Spotkałam się wielokrotnie z tym, że przecież 
- nie wolno rezygnować,
- nie zmienia się pracy,
- nie zostawia się partnera,
- nie wychodzi się z toksycznego towarzystwa.

W końcu życie to męka, które należy przechodzić w cierpieniu, należy cieszyć się, że w ogóle coś jest, bo mogłyby być gorzej i w żadnym wypadku nic nie zmieniać.

Hola, hola! To wcale nie tak. A na początek, dla jasności, krótkie wprowadzenie o tym, o jakim przestawaniu jest tutaj mowa. 

1. Odangażowanie się to przemyślane rzucenie czegoś.
2. Wymaga odwagi, analizy i często posłuchania intuicji.
3. Nie jest ucieczką czy efektem lenistwa.

Przestać się da. To umiejętność, której w dobrych warunkach uczy się naturalnie w dzieciństwie, a w przypadku trudniejszej przeszłości można nadrobić braki później. Skoro jest to umiejętność, to znaczy, że da się nad nią pracować i ją doskonalić. A w dodatku, u każdego przebiega w indywidualny sposób.

Książka Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestawać łączy:
- naukową wiedzę (w tym:  nazwy efektów, klasyfikacje pojęć),
- przykłady osób i ich diagnozy,
- testy, sprawdzające nasze obecne umiejętności,
- gotowe porady i zadania do wykonania.

Jest całkiem zjadliwą mieszanką różnych form przekazu, które gdzieś przy okazji mówią o przestawaniu (za to całkiem ciekawie uczą jak formułować cele życiowe). Podczas lektury momentami mocno drażniła. Zbyt wiele powtórzeń tych samych treści w różnych rozdziałach - można by to zmieścić w krótszej formie.    
Czasem powtórzenia są ok, jak tutaj: Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Robert Toru Kiyosaki
Poza tym - jestem gdzieś na szarym końcu umiejętności przestawania (i dlatego czytam takie książki), więc momentami czytanie przykładów to jak kalka z... moich doświadczeń, a to wcale takie przyjemne nie jest. Lektura była więc walką między tym, co proponowali autorzy a próbą sabotowania, że to przecież nie może tak być (?). Prawda jest jaka jest i w końcu trzeba było się z nią pogodzić.

Temat książki jest tylko pozornie prosty. W końcu, cóż to za sztuka pisać o przestawaniu? Dostajemy mnóstwo wiedzy i całe listy tytułów w bibliografii, z których możemy uzupełnić nasz wiedzę. Kolejne rozdziały rozprawiają się z mitami na poszczególne tematy osławionej wytrwałości, mówią jak naprawić siebie i swój stosunek do przestawania. Tylko teraz pomyśl, że to czytasz i dostrzegasz, że to nie tylko gdzieś tam się tak zdarza, ale i Ty w sumie znasz ten błąd i tamten schemat...

Ten poradnik PWN-u jest stosunkowo dobry. Nie tak bardzo jak Siła nawyku. Zabrakło lekkości pióra. Tutaj akapity wydają się czasem, jak tworzone i zaczynane tak na siłę, niczym w rozprawkach w szkole. Dużo, chyba nawet za dużo efektów, mądrości, szczególików. Miałam kilkanaście kartek notatek po przeczytaniu książki, a przecież zmiany wprowadza się powoli. Część efektów, mitów, nazw już znałam, a gdybym tak pierwszy raz o nich słyszała, to i tak zapamiętałabym co najwyżej kilka. Za to zmotywowałam się, żeby poukładać sobie cele życiowe właśnie dzięki niej. Także działa :)

[Pewien nowy etap w życiu, więc i nowe formuły tekstów. Nastawiam się na rozwój, więc przy okazji pisania o książkach będę pokazywać, czego mnie nauczyły]
Wiem dzięki niej, że:
- jak na razie za blisko mi do Syzyfa,
- przestawania można się nauczyć i wiem jak to zrobić,
- warto rezygnować kiedy mamy opcję lepszego celu, albo podróż przestaje być rzeczą słuszną,
- rozwój własny jest ważniejszy niż "lojalność" wobec firmy,
- przygnębienie po zaprzestaniu jest normalnym etapem odreagowywania.
I zapamiętałam - dzielna mała ciuchcia to MIT - szanuj siebie, swój czas i swoje cele. Do większych zadań znajdź ludzi albo zmień zadania :)
P. Streep, A. Bernstein: Daruj sobie. Przewodnik dla tych, którzy nie potrafią przestać. Warszawa 2015. PWN. Stron 272.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć,
cieszę się, że chcesz zostawić po sobie ślad na moim blogu. Pamiętaj jednak, że komentarze na mojej stronie obsługuje Disqus. Dzięki niemu, jeżeli odpowiem na Twój komentarz zostaniesz powiadomiony e-mailowo :)
Pozdrawiam
Ania